Podejrzane dojrzewanie

Dorastałem (nie mylić z dojrzewaniem) w przeświadczeniu, że starsi są mądrzejsi i wiedzą lepiej. W pierwszej klasie ogólniaka maturzyści jawili się poważnymi młodzieńcami, a na początku studiów wszystkich magistrantów postrzegałem jako dojrzałych, ukształtowanych dorosłych. Otóż w swojej naiwności wierzyłem, że po osiągnięciu pewnej liczby wiosen ludzie nagle wiedzą, jakie podejmować decyzje, nie trwonią swojego czasu, nie rozpamiętują przeszłości i wyzbywają się niechlubnych przymiotów ludzkiego umysłu, takich jak uprzedzenia, nieobiektywność, samooszukiwanie się, prokrastynacja i inne mniej lub bardziej wyszukane terminy.

Z powyższych błędów wyprowadziłem się sam niedługo po studiach. I bynajmniej nie tylko dlatego, że w dalszym ciągu śmieszy mnie większość licealnych żartów. Ale pomyślałem sobie, no kurwa, ile można na to zmądrzenie czekać? Na jasność umysłu, powagę, ogładę, okrzesanie i kres tej małostkowości całej. I w ten oto sposób za prawdziwy krok milowy mojego dojrzewania uznaję właśnie zdanie sobie sprawy, że tak naprawdę w wielu tych naleciałościach człowiek się z wiekiem jeszcze bardziej zacietrzewia. Znika tym samym część wątpliwości, ustępując miejsca jedynym słusznym prawdom objawionym. Lewicowcy się lewicują, prawicowcy prawicują. Niechętnie już się bawią z kolegami, którzy mają dużo fajniejsze zabawki. I albo nieproszeni forsują swoje poglądy na całe otoczenie, albo nie poruszają pewnych „tematów”, bo przecież chodzi o to, aby różnić się pięknie, byle po kryjomu. Nie wypada im już powiedzieć „cześć” obcym równolatkom w windzie.

Będąc mały, myślałem, ze jak będę duży, to zostanę karateką, strażakiem albo ninją. A tu heca: zostałem panem Pawłem, podatnikiem, wyborcą, petentem, pacjentem, najemcą, pasażerem, sąsiadem, lewakiem. Domorosłym dorosłym.

ilustracja różnic w średniej długości życia kobiet i mężczyzngeriatria2-01

 

pani z Bazaru Różyckiegopani-4150

 

w parku z laseczkądziadek-7211

 

patrzaj przed siebiedziadek2-0766

 

                                                                                                                                                                                                                    o jaką Polskę?DSCF0634-1 
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *